Poljska i planovi o federalizaciji EU: "Njemački pištolj ponovno uperen u nas"
Jedan dokument Europskog parlamenta, iznimno važan za budućnost EU, prošao je skoro potpuno nezapaženo u većini europskih medija, pa tako i u Hrvatskoj. Ali, ne i u Poljskoj
Riječ je o iznimno važnoj vijesti, ali čini se da je nekako prošla “ispod radara” u zapadnim medijima, pa samim time i u Hrvatskoj.
Ali, ne u Poljskoj.
Odbor za ustavna pitanja Europskog parlamenta predočio je tom europskom tijelu izvješće o reformi Europske unije. Riječ je o dokumentu koji će biti polazišna točka za zaključke Europarlamenta o mogućim reformama u funkcioniranju Unije, kao i promjenama u Ugovoru o Europskoj uniji, pri čemu te reforme mogu imati dalekosežne posljedice, potpuno mijenjajući Uniju i njezinu političku bit.
Izvješće je sastavila četveročlana komisija koju čine Belgijanac Guy Verhofstadt i četvero eurozastupnika iz Njemačke: Sven Simon, Gabriele Bischoff, Daniel Freund i Helmut Scholz.
Dokument predlaže čak 267 amandmana na Ugovor o Europskoj uniji, pri čemu neke od njih mijenjaju Uniju do srži. Najvažniji amandman jest onaj koji ukida mogućnost veta u Europskom vijeću i uvodi odlučivanje po kriteriju većine, nekada kvalificirane, a nekada obične. Predlaže se ukidanje veta u čitavom nizu važnih političkih pitanja, što de facto znači prebacivanje procesa odlučivanja s nacionalnog na onaj Unije u području sigurnosti, porezne politike, energetike, vanjske politike, socijalnih programa, kulturne politike…
Predlaže se utemeljenje vojske EU-a.
Predlaže se promjena ustrojstva Europske komisije. Stvorila bi se neka vrsta europske vlade, u koju bi ušlo 15 “ministara”, koje bi odabrao čelnik Komisije kojeg bi izabrao Europarlament.
Predlaže se mijenjanje u svim dokumentima izraza “ravnopravnost muškarca i žene” u “rodna ravnopravnost”, što je jasan mig prema LGBT ideologiji koja sada postaje normativna na razini ugovora o EU. Kritičari upozoravaju kako je riječ o kulturološkoj homogenizaciji Unije i to u “progresivnom” smjeru, intervenciji u svjetonazorska pitanja koja su dosad bila isključivo u nadležnosti država članica.
Bit će olakšana procedura kažnjavanja država članica za kršenje Ugovora. Neće biti potrebno da Europsko vijeće jednoglasno usvoji početak procedure, nego će biti dovoljna kvalificirana većina. Potom će presudu donositi Sud Europske unije.
I tako dalje.
Konzervativne snage u Poljskoj ove su prijedloge dočekali na nož. Svi ih iščitavaju kao početak procesa federalizacije Unije, koji će dovesti do gubitka suverenosti većine država i potpune dominacije Njemačke i Francuske, koju će omogućiti sama narav političkog sustava koji se gradi pred našim očima.
Europarlamentarni zastupnik stranke Pravo i pravda Ryszard Legutko, poznati filozof i autor knjige “Demon u demokraciji”, izjavio je kako je početak ovoga procesa najveća ugroza za poljsku suverenost nakon 1989.
Možda najzanimljivija kritika prijedloga došla je od europarlamentarnog zastupnika Ujedinjene desnice PiS-a Patryka Jakija. On je u razgovoru za tjednik Sieci, koji ima naslov “Njemački pištolj uperen u Poljsku”, naveo glavne poljske prigovore proocesu koji je započeo.
Jaki, inače član stranke Suverena Poljska, koja uz PiS čini koaliciju Ujedinjena desnica, rekao je i sljedeće riječi:
“Njemačka i Francuska imaju određeni plan, koji znači kraj Unije kakvu smo dosad imali. Njihov je cilj, kako je zovu, “strategija autonomije”. Riječ je o stvaranju europske države koja će sa Starog kontinenta istisnuti SAD. Veliku Britaniju već su sredili. Njihov plan dugoročno predviđa dogovor s Rusijom i podjelu utjecaja u Europi. Njegovi kreatori žele stvoriti politilčku subjekt koji će moći konkurirati s Kinom i SAD-om. Mi moramo sebi postaviti pitanje: je li taj plan realan, i je li u interesu Poljske”.
Poljski mediji ističu kako je jedan od autora izvješća, Helmut Scholz iz njemačke Ljevice, naveo kako EU mora pokazivati sve veću neovisnost u odnosu na NATO. Inače, Scholz je bivši komunist iz DDR-a, moskovski student, a Poljaci smatraju kako to doprinosi njegovoj antiameričkoj agendi koja je vidljiva u izvješću.
Jaki je u razgovoru rekao kako vizija federalne Europe, u kojoj će po naravi stvari dominirati Berlin, koji će biti u dogovoru s Rusima, može Poljskoj, ali i drugim srednjim i manjim narodima donijeti samo loše stvari.
Upitan zašto druge države Srednje Europe ne reagiraju na ovo što se događa, Jaki je odgovorio:
“Male države smatraju da se ne mogu suprotstavljati, i da će više dobiti ako sjede tiho”.
Pomislio sam odmah, ne bez stanovite gorčine, na Hrvatsku.
Inače, strašno je zanimljivo da u Hrvatskoj nitko ništa ne piše o ovome, iako je jasno da će ove reforme imati duboke posljedice i na nas u čitavom nizu tema - od sigurnosti do civilizacijskih pitanja.
HRT, Jutarnji list i Večernji list imaju dopisnike iz Bruxellesa, ali dok pišem ove redove, nema niti jednog priloga o izvješću Odbora za ustavna pitanja. Neki poljski analitičari tvrde kako je riječ o svjesnoj informacijskoj politici koja se vodi u cijeloj EU, koja za cilj ima prikriti proces koji donosi velike promjene.
Na kraju jedan pikantan detalj.
Svi ovdje navode kako je Izvješće Europskom parlamentu povezano s jednim marksističkim manifestom. Riječ je o Manifestu s Ventotene, koji su 1941. napisali talijanski komunisti Altero Spinelli i Ernesto Rossi. Njih je dvojicu Mussolinijev režim poslao u prognanstvo na otok Ventotene, gdje su napisali taj dokument, na koji se pozivala Europska komisija u “Bijeloj knjizi” o budućnosti EU, a sada se spominje i u ovom Izvješću. Manifest izlaže tezu o potrebi stvaranja jedinstvene europske države koja će izbrisati anakroni koncept nacionalnih suvereniteta i stvoriti novi politički subjekt koji će ukinuti klasnu i ine represije. Ta nova, “superdržava”, imat će jedinstvenu vojsku i ukinut će sve granice.
U Manifestu se govori i o metodama kojima će nacionalni suvereni biti nagovoreni da se odreknu svoga suvereniteta. Treba to učiniti “revolucionarnom propagandom” u kojoj će “osviješćena” intelektualna elita uvjeriti narode da se trebaju odreći prevladanih koncepta suvereniteta, i da je u njihovom interesu da se nova “superdržava” miješa u njihove unutarnje probleme.
Spinelli i Rossi su kasnije ušli u demokratski establishment Zapada (Spinellija se danas smatra jednim od “očeva Unije), ali svojih marksističkih ideja nisu se odrekli. Danas one imaju svoje legitimno mjesto u političkoj filozofiji, ali i praksi EU.
Poljski analitičari upozoravaju kako je proces federalizacije povezan s procesom pridruživanjaUkrajine u EU. Njemačka i Francuska, tvrde oni, žele taj proces ubrzati kako bi on bio dovršen prije nego tako velika država uđe u europske institucije.
Naravno, još smo daleko od dovršetka toga procesa i pred njim stoje ozbiljne prepreke u vidu mehanizama verifikacije država članica, pri čemu treba računati da neke od njih neće biti spremne prihvatiti ga, barem ne u ovako radikalnom obliku.
Analitičari, međutim, upozoravaju da će Izvješće vjerojatno biti usvojeno na zasjedanju Europskog parlamenta, jer parlamentarna većina lijevih i pučana stoji iza njega.
Proces je, međutim započeo i bilo bi dobro čim prije započeti ozbiljnu raspravu o tome što nam to zapravo sprema Bruxelles i njegova birokracija.
Od Hrvatske ne očekujem nikakve komentare, poslušnici nemaju komentare.