Poljsko-hrvatska konferencija u Zagrebu, dođite na HKS!
Na događaju koji zajedno organiziraju poljski konzervativni think-tank Poljska Veliki Projekt i Hrvatsko katoličko sveučilište okupit će se niz zanimljivih intelektualaca iz Poljske i Hrvatske
Već sam govorio o ovome događaju.
Konzervativni poljski think-tank Poljska Veliki Projekt i Hrvatsko katoličko sveučilište zajedno organiziraju konferenciju, dan panela pod zajedničkim nazivom “Dezinformacija- izazov XXI. stoljeća”.
Paneli će okupiti niz zanimljivih intelektualaca iz Hrvatske i Poljske koji će raspravljati o pitanjima koja na ovaj ili onaj način povezuju Hrvatsku i Poljsku, ali imaju i širi kulturološki i gepolitički kontekst.
Evo programa:
Konferencija „Dezinformacija – izazov XXI. stoljeća”
Srijeda, 20. rujna 2023., 11 sati
Hrvatsko katoličko sveučilište
Dvorana „Blaženi Alojzije kard. Stepinac”
PROGRAM
11:00 – 12:20
Tema: XXI. stoljeće - era ugrožena novom tehnologijom
● Matija Štahan, publicist i komentator
● prof. dr. sc. Andrzej Zybertowicz, sociolog, savjetnik predsjednika Republike
Poljske
● dr. sc. Marija Selak Raspudić, filozofkinja i nezavisna zastupnica u Hrvatskom
saboru
● dr. sc. Jakov Žižić, politolog, Sveučilišni odjel za komunikologiju Hrvatskog
katoličkog sveučilišta
● Ivan Hrstić (moderator)
Traje spor između entuzijasta nove tehnologije i skeptika koju upozoravaju na njezine opasnosti. Munjeviti razvoj umjetne inteligencije čini realnim distopijske scenarije koji podsjećaju na znanstvenu fantastiku. Potrebna je refleksija nad tim kako su to tehnologije i mediji već promijenili svijet: kako politiku, tako i kako spoznajemo svijet oko sebe.
12:30-13:50
Tema: Informacija. Odakle crpimo znanje jedni o drugima?
● prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta
● Davor Ivo Stier, bivši ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske
● Wojciech Stanisławski, publicist
● Konrad Szymański, bivši ministar europskih poslova Republike Poljske
● Goran Andrijanić (moderator)
Što Poljaci znaju o Hrvatskoj, a što Hrvati znaju o Poljskoj? Čini se, uglavnom ono što prenesu zapadne agencije. To je opasno za formiranje autentičnih slika o našim državama. Promjena takve situacije nužan je preduvjet razvoja poljsko-hrvatskih odnosa.
14:40 -16:00
Tema: Ruska informacijska agenda u Poljskoj i Hrvatskoj
● izv. prof. dr. sc. Ivica Šola, teolog i komunikolog
● Mate Šimundić, predsjednik Skupštine Županije Splitsko-dalmatinske
● Jacek Karnowski, publicist, glavni urednik tjednika Sieci
● Mate Mijić, politički komentator i komunikacijski savjetnik
● Grzegorz Górny, publicist, predsjednik Zaklade Poljska Veliki Projekt
(moderator)
Protok informacija u Europi usmjeravan je preko zapadnih novinskih agencija, ali Rusija i dalje ostaje informacijski moćna. Kako Rusija koristi medijske interakcije i koliko je ta aktivnost djelotvorna?
16:10-17:30
Tema: Medijska edukacija. Kako obraniti društvo od dezinformacije?
● Rafał Woś, publicist
● Ivana Petrović, novinarka i urednica vanjske politike Dnevnika Nove TV
● Jarema Piekutowski, sociolog i publicist
● Luka Tripalo, novinar
● prof. dr. sc. Michał Łuczewski, sociolog, potpredsjednik Zaklade Poljska
Veliki Projekt (moderator)
Sveprisutnost medija i tehnologije predstavlja izazov za društvo. Fenomeni poput deep
fake-a čine da čak niti urođeni skepticizam nije dovoljan u obrani pred širenjem lažnih
informacija. Potrebna je refeleksija nad time kako educirati ljude o osvješćenom
percipiranju medijskih sadržaja i sigurnom korištenju tehnologije.
Ja sam malo pomagao u organizaciji, prije svega kontaktom s hrvatskim sudionicima. Nismo imali nakanu okupiti baš sve hrvatske publiciste i intelektualce koji su zanimljivi u ovome trenutku, niti bi to mogli, ali mislim da je ekipa više nego reprezentativna.
Hrvatske govornike, mislim, ne trebam predstavljati.
S poljske je strane jednako zanimljivo.
Andrzej Zybertowicz, primjerice. Sociolog koji je ovdje objavio nekoliko zanimljivih knjiga koje se bave novim tehnologijama, društvenim mrežama, Big Techom i “krajem demokracije” onakvom kakvom je poznajemo. Jedna od njegovih glavnih teza jest povezanost Big Techa i woke pokreta, koji se međusobno podržavaju i hrane.
“Korporacije, finansirajući razne udruge i medije, promijenili su veći dio ljevice u poslušne psiće, koji se oglašavaju samo kada velikom kapitalu to odgovara. A ono što mu odgovara jest pretvaranje ljudi u atomiziranje, gorljive konzumente, koji se u ime hedonizma okreću od tradicionalnih vrednota”, rekao je u jednom razgovoru.
Zybertowicz je jedan od glavnih savjetnika za politička i društvena pitanja predsjednika Andrzeja Dude.
Ili Rafał Woś. Ovaj lijevi publicist je sve tamo do 2018. bio jedan od najzanimljivijih novinara u lijevo-liberalnim medijima. Što se dogodilo? Ostao je jednako zanimljiv, ali je došao u nemilost lijevog establishmenta nakon što je napisao tekst u kojemu je predložio suradnju između stranke Pravo i pravda i poljske ljevice. Teza mu je bila da ljevica treba s PiS graditi “demokratski socijalizam”, odnosno društvo pravednije raspodjele društvenog bogatstva, u smjeru kojega je stranka Jarosława Kaczyńskog krenula. Nakon toga teksta dobio je otkaz u lijevoj Polityci, najtiražnijem tjedniku u Poljskoj. Jednostavno, bio je previše za establishment koji o PiS-u želi pisati samo loše i najgore. Isto mu se dogodilo u još jednom tjedniku - Tygodniku Powszechnym - koji se prezentira kao katolički tjednik.
Woś je danas jedan od najzanimljivijih poljskih publicista, koji se kreće izvan postojećih podjela i ne radi kompromise. Uskoro ću na ovome blogu objaviti razgovor s njim.
Ili Jacek Karnowski, glavni urednik tjednika Sieci. On i brat Michał pokrenuli su izdavačku kuću Fratria, koja osim tjednika ima pod svojim patronatom i portal Wpolityce.pl i televiziju WPolsce.pl. Fratria je mali, ali složni kolektiv konzervativne orijentacije koji svojim radom konkurira puno većim medijskim korporacijama koje su, u većini, u vlasništvu inozemnog kapitala (uglavnom njemačkog). Braća Karnowski su uspjeli razbiti taj medijski monopol i oni su jedan od onih čimbenika koji medijsku scenu u Poljskoj čini trenutačno najpluralnijom u Europi.
Ili Grzegorz Górny, jedan od najutjecajnijih poljskih konzervativnih publicista i komentatora Grzegorz Górny. Autor je brojnih knjiga i pokretač časopisa Fronda koji je formirao čitav jedan naraštaj poljske katoličke inteligencije. Tri njegove knjige “Svjedoci otajstva” (o Kristovim relikvijama),“Dokazi nadnaravnog” (o čudima u kršćanstvu) i “Ufam” (biografija sv. Faustine) prevedene su na hrvatski jezik. Na popisu knjiga koje je napisao nalaze se radovi s nizom različitih tema: od razgovora s najutjecajnijim poljskim biskupima preko povijesnih i političkih tema do onih duhovnih. On je i direktor zaklade Poljska Veliki Projekt.
Ono što je zajedničko svom ovim ljudima, a mogu to reći jer ih sve osobno znam, jest da vole i poštuju Hrvatsku, razumiju njezinu povijest i spremni su dati svoj prilog suradnji između Poljske i Hrvatske.
Zaklada Poljska Veliki Projekt jedan je od najvećih konzervativnih think tankovau Poljskoj koja okuplja domoljubne i državotvorne intelektualne krugove. U njezinim projektima konferencija bivaju angažirani najbitniji eksperti i intelektualci iz Poljske i inozemstva. Konferencije slične ovoj već su imali u Češkoj, Litvi, Mađarskoj. I sada dolaze u Zagreb.
Dođite na HKS, ulaz je slobodan. Svi paneli bit će jako zanimljivi, nabijeni zanimljivim govornicima.
Ono što je dodatni plus u svemu jest da će biti osiguran simultani poljsko-hrvatski prijevod. Svatko će, dakle, govoriti na svom maternjem jeziku, što će dodatno podići razinu rasprava.